Duurzame Ontwikkelingsdoelstellingen (SDG's)

17 Duurzame ontwikkelingsdoelstellingen of Sustainable Development Goals (SDG's) moeten van onze aarde een betere plaats maken tegen 2030.

Duurzame Ontwikkelingsdoelstellingen - overzicht

Alle landen van de Verenigde Naties (VN) keurden de 'Agenda 2030' met de 17 doelstellingen goed, waaronder België.

Deze doelstellingen zijn een universele oproep tot actie om van onze aarde een betere plaats te maken tegen 2030. Ze zijn universeel en gelden voor alle landen. Ze zijn ook allemaal onderling verbonden: werk je rond één doelstelling, dan kan je tegelijkertijd een gunstige invloed hebben betreffende andere SDG's.  

De 17 SDG's zijn ingedeeld in vijf thema's: People, Planet, Prosperity, Peace, Partnership. Ze behandelen dus meer dan enkel het klimaat.

Iedereen kan zijn steentje bijdragen: overheden, verenigingen, bedrijven, scholen, burgers, ondernemers, vrijwilligers, leerlingen ... Alle beetjes helpen. Wij hebben immers maar één aarde, en daar moeten we samen zorg voor dragen.

Een interessante brochure kan je gratis afhalen in ons Administratief Centrum, Gemeenteplein 13.

 

Duurzame helden
 
Samen met tientallen andere gemeenten, zet Lummen tijdens deze week de 17 Duurzame Ontwikkelingsdoelstellingen of Sustainable Development Goals (SDG’s) in de kijker. Deze doelstellingen moeten van de aarde een meer duurzame plaats maken tegen 2030.
 
Van 18 tot 25 september hangen we de SDG-vlag uit aan ons Administratief Centrum en aan het G.C.O.C. Oosterhof. We zetten eveneens enkele van onze eigen duurzame helden in de kijker: de Lummense vrijwilligers van Op Wielekes. Zij zijn immers het warme hart van ons duurzaam, sociaal, fiets-, kind- en budgetvriendelijk fietsdeelsysteem. Ze bemannen twee voormiddagen per maand het depot, verzorgen de administratie, herstellen fietsjes …
 
Duurzame helden zijn burgers, scholen, organisaties, bedrijven of andere groepen die op hun manier bijdragen aan een duurzame samenleving. Iedereen kan zijn steentje bijdragen. Wij hebben immers maar één aarde, en daar moeten we samen zorg voor dragen.
 
LED’s GO
 
Buiten het gemeentelijke fietsdeelsysteem Op Wielekes zet Lummen in op tal van andere duurzame projecten. Deze werden opgenomen in het gemeentelijke klimaatactieplan ‘Lummen legt het klimaat op de stip!’. Een van deze acties is het systematisch vervangen van de openbare verlichting door zuinige LED-verlichting, en dit onder de noemer ‘LED’s GO’.
 
Lummen telt 2 755 lichtpunten langs gemeentewegen. Tot voor kort waren hiervan slechts 235 stuks uitgerust met LED-armaturen. Bij gelegenheid van de wegenwerken in 2020 en 2021 werden nog eens 215 LED-armaturen aangebracht, zodat er momenteel 450 LED-lampen hangen. Toch willen we nog een versnelling hoger schakelen. Dit jaar zullen nog eens 579 lichtpunten aangepakt worden. Vanaf 2022 zullen er daarenboven jaarlijks nog zo’n 300 oude armaturen vervangen worden, zodat in 2028 op al onze gemeentewegen LED-licht zal schijnen. Deze verlichting is duurzamer, zuiniger en eenvoudig te dimmen. ’s Nachts zullen de lampen automatisch op halve kracht branden.
 
Alle beetjes helpen
 
Onze gemeentelijke bibliotheek gebruikt al een vijftal weken, vanuit ecologisch standpunt, zo weinig mogelijk plastic folie voor het kaften van boeken. Enkel rond strips, heel populaire boeken en boeken met losse kaften wordt nog plastic folie aangebracht. Volg jij dit goede voorbeeld?
 
Meer informatie

Nieuwsbrief

Schrijf je in en ontvang het laatste nieuws uit Lummen in je inbox